Znajdź sąsiada logoZnajdź Sąsiada

Znajdzsasiada.pl prosi o zgodę na wykorzystanie
Twoich danych osobowych w celu:

  • Spersonalizowane reklamy i treści, pomiar reklam i treści, statystyki odbiorców i rozwój produktów

  • Przechowywać i/lub ACESS Informacje na urządzeniu

  • Dowiec się więcej

Twoje dane osobowe będą przetwarzane, a informacje pochodzące z Twojego urządzenia (pliki cookie, unikalne identyfikatory oraz inne dane urządzenia) mogą być przechowywane, dostępne i udostępniane dostawcom usług trzeciej strony lub używane specyficznie przez tę stronę lub aplikację.

Niektórzy dostawcy usług mogą przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie uzasadnionego interesu, któremu możesz się sprzeciwić, zarządzając swoimi opcjami poniżej. Szukaj linku na dole tej strony lub w naszej polityce prywatności, gdzie możesz wycofać zgodę.

undraw_collaborators_re_hont.svg

Kooperatywa

Czym jest kooperatywa mieszkaniowa?

Od 1 marca 2023 roku w życie weszły nowe przepisy, które umożliwiają budowanie lokali mieszkalnych na własne potrzeby w ramach tzw. kooperatywy mieszkaniowej. Ustawa sprawi, że niejeden deweloper straci potencjalnych klientów. Co warto wiedzieć na ten temat? Czym dokładniej są kooperatywy? Jakie korzyści niesie to rozwiązanie? Podpowiadamy!

Kooperatywa mieszkaniowa - co to jest?

Kooperatywa mieszkaniowa to forma współpracy pomiędzy członkami, którzy łączą swoje środki i wspólnie decydują o inwestycjach w nieruchomości mieszkalne. Ustawa mówi o możliwości m.in. wspólnego kupowania gruntów i budowy lub remontów mieszkań, pod warunkiem że do projektu przystąpi co najmniej trzech inwestorów. W ten sposób można wybudować domy lub mieszkania na własne potrzeby, z pominięciem marży deweloperów, a nawet wybierając sobie swoich sąsiadów! Jest to rozwiązanie, które powstało z myślą o zwiększeniu dostępności mieszkań na rynku i o wsparciu przedsiębiorczych osób, które chciałyby wybudować dom, ale z różnych powodów boją się samodzielnego podjęcia takiej inwestycji oraz wysokich kosztów.

hero
hero

Jak się zakłada kooperatywy mieszkaniowe?

Niezależnie od tego, czy efektem ma być jednorodzinny budynek mieszkalny w liczbie kilku podobnych lokali, czy też budynek wielorodzinny, podstawą jest zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Kooperatywa nie może być założona w celu inwestycyjnym, nie mogą to być lokale, na których planujemy zarabiać. Aby móc rozpocząć taką współpracę mieszkaniową, należy spisać specjalną umowę, która w dużej mierze przypomina umowę spółki cywilnej. Należy zawrzeć w niej takie informacje jak: liczba lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych, które mają powstać; zasady finansowania i rozliczania; czas trwania umowy; zasady rozwiązania współpracy. Co ważne, wydatki kooperatywy są pokrywane poprzez fundusz powierniczy, a odpowiedzialność spada tu na wszystkich inwestorów. Warunkiem założenia takiej inicjatywy jest umowa co najmniej trzech osób fizycznych.

Skąd pomysł wspólnego budowania?

Sama idea umowy kooperatywy nie jest nowa. Jej korzenie sięgają aż XIX wieku i wiązała się z potrzebą stworzenia mieszkań dla pracowników fabryk. Dopiero lata 60. w Danii pomogły rozpropagować ten pomysł. Powstały odpowiednie regulacje prawne, które pozwalały na to, by osoby fizyczne mogły budować tak jak deweloperzy. Z czasem ta koncepcja zaczęła się rozrastać również na grunt państw zachodnich.

hero
hero

Jakie są zalety i wady kooperatyw mieszkaniowych?

Kiedy zakup mieszkania od dewelopera nie wydaje się zbyt dobrym posunięciem, warto wziąć pod uwagę właśnie kooperatywę mieszkaniową lub domową. Kiedy wraz z sąsiadami postanawiacie odremontować swój blok, bo spółdzielnia nie wydaje się przejęta stanem budynku lub samych mieszkań, również sprawdzi się kooperatywa. Na podstawie umowy kooperatywy mieszkaniowej można zbudować budynek wielorodzinny, postawić kilka budynków jednorodzinnych lub przeprowadzić remont w istniejącym budynku. Ustawa ułatwia dostęp do gminnego zasobu nieruchomości gruntowych. Pozwala na ograniczenie kosztów budowy tą metodą. Nie ma konieczności płacenia marży dewelopera, a przy tym część realizacji inwestycji członkowie mogą wziąć na siebie, wykorzystując własne zasoby i umiejętności. Ministerstwo Rozwoju i Technologii przewiduje, że oszczędność wyniesie około 20-30% w porównaniu do zakupu mieszkania lub domu od dewelopera. Nieoczywistą zaletą, jaką mają tego rodzaju inwestycje mieszkaniowe, jest to, że uczestnicy mają realny wpływ na to, kto będzie ich sąsiadem. To znacząco podnosi komfort życia. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zbudować mini osiedle bądź budynek składający się z kilku mieszkań, wspólnie z rodziną lub przyjaciółmi. Choć ustawa znacznie ułatwia budowę domów i mieszkań, to jednak ma też pewne minusy. Do takiej inicjatywy może co prawda przystąpić każdy, ale w praktyce rozwiązanie to wymaga spełnienia takich samych warunków jak przy samodzielnej budowie. Trzeba mieć odpowiednie umiejętności, także wiedzę z zakresu budownictwa i finansów, a także pieniądze - własne lub pozyskane na drodze kredytu. Nie wyklucza to jednak możliwości korzystania z usług podwykonawców.

Kooperatywa mieszkaniowa a kredyt hipoteczny

Dobrowolne zrzeszenie tego typu ma jeszcze jedną zaletę. Według ustawy wchodzącej w życie w marcu 2023 r. kooperujący inwestorzy mają mieć ułatwiony dostęp do kredytów. Do takich ułatwień należy, chociażby możliwość wniesienia większego wkładu własnego, zwiększenie limitu ceny za metr kwadratowy dla lokali z poszczególnych rynków, a także brak minimalnej wysokości gwarancji. Występując do banku o kredyt na realizację założeń umowy kooperatywy, każdy z członków występuje jako solidarny kredytobiorca. Możliwe będzie też korzystanie ze spłat rodzinnych, dla osób, których wkład własny wyniósł co najmniej 20%. Nie będzie to zatem mieszkanie bez wkładu własnego, ale z pewnością coś, co warto rozważyć. Kooperatywa mieszkaniowa. Zmiany w przepisach od 1 marca, nieruchomość na własne potrzeby zbudujesz z rodziną lub przyjaciółmi.

hero